10 dôvodov na automatickú závlahu

BY IN Nezaradené Komentáre ()

Stále váhate a kalkulujete? Možno zvažujete, či sa oplatí investovať do pecne inštalovaného zavlažovacieho systému. Možno sa vám dokonca iné možnosti zdajú ešte lepšie. Klasická hadica či napojenie na mestský vodovod je dokonca rýchlejšia  a nepomerne lacnejšia alternatíva. Lenže pozor. Nie všetko lacné a rýchle je v konečnom dôsledku aj výhodnejšie. Polievanie hadicou vám zoberie obrovské množstvo času a nebudete mať  ani istotu, že ste popolievali rovnomerne. Najmä v letných, najhorúcejších mesiacoch sa stanete doslova nevoľníkmi vo vlastnej záhrade. A počas dovolenky? Rovno jej rukojemníkmi! Čo sa týka zavlažovania z mestského vodovodu, za napojenie takmer nič neplatíte, no na prvé vyúčtovanie za vodu si pripravte plnú peňaženku a pevné nervy. Pravda, plnú peňaženku potrebujete aj na automatický závlahový systém. Akokoľvek je však finančne náročný, vždy ide len o jednorázovú investíciu. V čom je teda automatický závlahový systém lepší? Tu je desať dôvodov, prečo by ste sa mali preňho rozhodnúť.

1. Zaručí pohodlie

Automatický zavlažovací systém nielenže uľahčuje namáhavú prácu, ale všetku ju spraví za vás. Odbremení vás od pravidelného rozmiestňovania zavlažovačov či ťahania hadíc po záhrade.

2. Ušetrí čas

Práve ten, čo môžete stráviť s rodinou a priateľmi. Alebo sa zatiaľ môžete venovať inej činnosti v záhrade. Systém stačí raz, hneď na jar, naprogramovať a záhony i trávnik nepocítia smäd po celý rok. Praktické je ešte počas letných prázdnin objem zavlažovania zvýšiť. No nie je nič jednoduchšie, ako pootočením jediného spínača pridať percentá v objeme zavlažovania.

3. Poskytuje nezávislosť

Už nebudete závislí od susedov alebo príbuzných. V čase vašej neprítomnosti ich nebudete musieť žiadať o pomoc. O vašu záhradu bude postarané, nech sa vyberiete kamkoľvek a na akokoľvek dlho.

4. Je výborný ekonóm

Automatický zavlažovací systém pomáha šetriť vodu a znižuje vaše náklady. Ako je to možné? Okrem toho, že z dýz strieka vodu rovnomerne a presne podľa naprogramovaného harmonogramu, jeho súčasťou je aj dažďový senzor. Ten v prípade dažďa celý okruh vypne a tým ho z cyklu dočasne odstaví. Hneď ako klesne podiel vlhkosti v pôde, senzor dá centrálnej jednotke signál a tá znova nabehne na naprogramovaný cyklus.

5. Zachová hodnoty

Pravidelným zavlažovaním sa totiž znižuje riziko straty vysadených rastlín v záhonoch. Okrem toho zlepšuje kvalitu a vzhľad trávnatej plochy a výrazne podporuje rast zeliny na hriadkach.

6. Dokonalá nenápadnosť

Nenarúšajú celkový vzhľad záhrady, lebo sú nainštalované v zemi. Výsuvné postrekovače totiž často neuvidíte ani vtedy, keď pri nich stojíte. Ak ich naprogramujete na polievanie v noci, nikoho nebudú rušiť.

7. Nenáročné ovládanie

Jednoduché naprogramovanie zvládne po krátkej inštruktáži aj malé dieťa. A to je všetko. Po celý rok si systém nemusíte vôbec všímať. Pracuje sám a presne podľa zadaného programu.

8. Ideálne na problematické miesta

Bez problémov zavlažuje aj miesta, kam sa dážď nedostane, ako napríklad pod prístrešky, previsy strechy, na balkóny a terasy. Nepozná zrážkový tieň a vodu dodá všade tam, kam až dosiahnu jeho dýzy.

9. Výhodný pomer medzi cenou a výkonom

Na vybudovanie automatického zavlažovacieho systému napríklad na terasu pre rastliny v nádobách nemusíte volať odborníka. Dokonca aj malé pravidelné plôšky môžete zvládnuť sami, pomocou hobby systémov, ktoré sú dodávané ako stavebnice (bohužiaľ pri takýchto systémoch je obmedzená doba životnosti na rozdiel od profesionálneho závlahového systému)

10. Krajšia záhrada

Automatický zavlažovací systém zavlažuje rastliny aj trávnik individuálne a zároveň rovnomerne v stanovených časových intervaloch. Výsledkom je sýtozelený trávnik a zdravšie, krajšie rastliny.